آموزش تابع SUMPRODUCT در اکسل همراه با مثال

تابع sumproduct در اکسل کاربردهای فراوانی دارد و استفاده از آن محدود به یک نوع مسئله نمی شود. در این مطلب تعدادی از مسائلی را که تابع sumproduct در آن کاربرد دارد مطرح کرده و به توضیح آن ها می پردازیم:

مثال 1) کاربرد تابع sumproduct در ضرب آرایه ای

در جدول زیر نام محصولات یک انبار، تعداد و قیمت هر واحد آن ها به ترتیب قرار گرفته است. در این مثال می خواهیم مجموع ارزش محصولات موجود در انبار را محاسبه کنیم. برای این کار راه های زیادی وجود دارد و یکی از راحت ترین راه ها استفاده از تابع sumproduct است. برای این منظور، در سلول مورد نظر تابع sumproduct را بعد از علامت مساوی تایپ می کنیم. همانطور که می بینید آرگومان های این تابع آرایه ها (array) هستند. sumproduct آرایه ها را به عنوان ورودی می گیرد و سلول های این آرایه ها را دو به دو در هم ضرب کرده و مقادیر ضرب شده را با هم جمع می زند و حاصل نهایی (17،100،000) را به عنوان خروجی تابع بر می گرداند.

مثال 1) ضرب آرایه ای در تابع sumproduct اکسل

مثال 1) ضرب آرایه ای در تابع sumproduct اکسل

 

برای آموزش مطالب بیشتر در زمینه نرم افزار اکسل می توانید در دوره های اکسل مقدماتی و اکسل پیشرفته در آموزشگاه پویش پایدار شرکت کنید و علاوه بر استفاده از خدمات دوره، مدرک معتبر و بین المللی برای نرم افزار اکسل دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه