ما آموزش اکسل مقدماتی را از صفر تا صد در این صفحه برای شما آماده کرده ایم تا گام اول را در جهت تبدیل شدن به یک کاربر حرفه ای اکسل بردارید.

null

چرا گذراندن این دوره آموزش اکسل برای هر شخصی ضروری است؟

شما چه کسب و کار شخصی خود را راه اندازی کرده اید چه به دنبال استخدام در یک شرکت معتبر با مزایای مناسب هستید، در هر صورتی قطعا نیازمند یادگیری نرم افزار قدرتمند اکسل هستید. همانطورکه میدانید در اکثر مصاحبه های شغلی میزان آشنایی شما با اکسل جزو اولین سوالات کارفرمایان است و این سوال فرمالیته نیست و در صورتی که شما با اکسل آشنا نباشید یا استخدام نمی شوید یا از پس کارتان بر نمی آیید. در کسب و کار شخصی هم همین طور هست. شما برای مدیریت امور مالی، مدیریت کالاها و بسیاری موارد نیازمند اکسل هستید. ما در این دوره تمامی تلاشمان را کردیم تا شما را در مسیر یادگیری نرم افزار اکسل همراهی کنیم و با هم به موفقیت های پی در پی برسیم.

آموزش اکسل مقدماتی


آموزش اکسل مقدماتی رایگان از صفر تا صد اکسل مقدماتی را به شما آموزش می دهد ، جلسات این دوره آموزشی آنقدر جذاب است که در کنار هم میتوانیم اکسل را در سطح مقدماتی یادبگیریم و از این طریق آن در موقعیت شغلی خود پیشرفت داشته باشیم. فراموش نکنید که یادگیری اکسل نیازمند تمرین و حل مسائل مختلف می باشد.

 • null

  تعداد جلسات دوره: ادامه دار

 • null

  مدت زمان دوره: ادامه دار

 • null

  تعداد دانشجویان: 1500 نفر

مهندس سهیل فتحی مدرس دوره آموزش اکسل پیشرفته

سهیل فتحی

مدیر و موسس پویش پایدار

 10 سال سابقه تدریس اکسل در شرکت های بزرگ و معتبر

امید به همراهی در جهت موفقیت هم وطنان عزیزم

آموزش اکسل پیشرفته

نرم افزار اکسل چیست و چه کاربردی دارد؟

نرم افزار اکسل جزو مجموعه نرم افزارهای آفیس است که توسط شرکت مایکروسافت ارائه شده است. اکسل یک نرم افزار عمومی است و در دنیای امروز نیاز به آموزش اکسل برای هر بازه سنی و حوزه کاری از واجبات است.

اولین قدم در آموزش نرم افزار اکسل شناخت مفهوم صفحه گسترده است؛ چراکه اکسل یک نرم افزار صفحه گسترده است. اما صفحه گسترده چیست؟ صفحه گسترده یک جدول بسیار بزرگ، شامل تعداد بسیار زیادی سطر و ستون است که از طلاقی این سطر و ستون ها، سلول ها ایجاد میشوند. هر یک از سلول های صفحه گسترده نیزداخلشان قابلیت محاسباتی و فرمول نویسی دارند. اکسل از سال 1985 توسعه یافته و هر چند سال یکبار نسخه های جدید آن به بازار ارائه میشود. آخرین نسخه این نرم افزار در حال حاضر نسخه 2021 میباشد.

در حال حاضر در هر سازمانی بدون شک اکسل یکی از پرکاربردترین نرم افزارهاست و تمامی افرادی که به نوعی با داده ها سر و کار دارند، نیازمند یادگیری اکسل در سطح پیشرفته هستند. آموزش اکسل برای کارهای اداری در مصاحبه های استخدامی به شدت مورد تأکید کارفرماهاست. کاربردهای اکسل را میتوان به صورت زیر بیان کرد:

 1. ایجاد جداول و تنظیمات گرافیکی آن ها
 2. رسم انواع نمودارهای گرافیکی از داده های جداول (نمودارهای میله ای، دایره ای، خطی، هیستوگرام و …)
 3. انجام محسابات ریاضی، آماری، منطقی، جستجو و … بر روی داده های وارد شده در اکسل

تقسیم بندی مطالب آموزشی اکسل

این مطلب را در نظر داشته باشید که آموزش اکسل از نظر ما به دو بخش تقسیم میشود؛ 1) آموزش ابزارهای اکسل 2) آموزش فرمول نویسی در اکسل با استفاده از توابع و قواعد ساختاری در اکسل

ابزارها شامل امکاناتی هستند که عموماً به صورت پیش فرض در نوار بالایی (تب ها)ی اکسل قرار دارند؛ مانند Conditional Formatting، Data Validation و …

فرمول نویسی در اکسل نیز از آموزش اصول اولیه فرمول نویسی شروع میشود و پس از آن باید فرمول نویسی با استفاده از توابع را آموزش ببینید. اکسل در حال حاضر (تا نسخه 2021) شامل 490 تابع است که البته ما به عنوان کاربر حرفه ای نیازمند یادگیری تمام این 490 تابع نیستیم و مطابق تجربه ما، یادگیری ساختار و استفاده از حدود 200 الی 250 تابع ما را به یک کاربر حرفه ای تبدیل میکند. البته لازم به ذکر است که علاوه بر آموزش تک به تک توابع، تفکر حل مسأله و ترکیب توابع از اهمیت بالایی برخوردار است. ما در دوره ویدیویی اکسل پیشرفته با حل مثال های گوناگون، تمامی این موارد و همچنین هنر فرمول نویسی پیچیده و ترکیبی را به شما آموزش داده ایم.

 

صفر تا صد آموزش اکسل

 1. آموزش مقدماتی اکسل از صفر تا صد (در این صفحه این مورد را به طور کامل و جامع آموزش میبینید)
 2. آموزش اکسل پیشرفته از صفر تا صد (در دوره ویدیویی اکسل پیشرفته ما میتوانید این مورد را نیز به طور کامل و جامع آموزش ببینید)
 3. آموزش ماکرونویسی در اکسل (در دوره ویدیویی آموزش ماکرونویسی در اکسل ما از صفر تا صد آموزش میبینید)
 4. آموزش داشبوردسازی در اکسل (در دوره ویدیویی آموزش جامع داشبوردسازی در اکسل به این مهارت مسلط میشوید)

لازم به ذکر است که موارد فوق را باید به ترتیب آموزش ببینید و هر بخش پیش نیاز بخش دیگر است. البته دوره آموزش اکسل پیشرفته و دوره آموزش ماکرونویسی در اکسل را میتوانید به صورت همزمان نیز یاد بگیرید اما در صورتی که ابتدا به اکسل پیشرفته مسلط شوید و سپس سراغ آموزش ماکرونویسی بروید، بهتر است.

آموزش اکسل از صفر تا صد

آموزش اکسل از صفر تا صد

آموزش اکسل بیشتر در چه مشاغلی کاربرد دارد؟

همانطورکه اشاره شد، کاربرد اکسل محدود به حوزه کاری خاصی نمیباشد اما مشاغلی هستند که اکسل در آن ها کاربرد وسیع تری دارد که در ادامه به آن ها اشاره شده است:

آموزش اکسل در حسابداری

از جمله وظایف حسابداران، تنظیم اسناد حسابداری، تهیه صورت های مالی، جمع آوری و تجزیه و تحلیل تراکنش های شرکت، تجزیه و تحلیل درآمدها و هزینه های شرکت، تنظیم و بررسی حقوق و دستمزد کارمندان شرکت، رسیدگی به امور مالیاتی، مغایرت گیری بانکی و بسیاری وظایف دیگر میباشد. همانطورکه مشخص است، حسابداران در تمامی این امور نیازمند ورود اطلاعات و تجزیه و تحلیل آن ها هستند که این کار در نرم افزار اکسل به خوبی انجام میشود. برای مثال حسابداران با ورود اطلاعات تراکنش های بانکی با توجه به دفاتر و همچنین با توجه به گردش حساب ها، اقدام به مغایرت گیری میکنند و برای این منظور نیازمند فرمول نویسی های متوسط تا پیشرفته اکسل هستند.

البته حسابداران علاوه بر آموزش اکسل، نیازمند یادگیری نرم افزارهای حسابداری مانند هلو و سپیدار نیز هستند. نرم افزار اکسل به دلیل سهولت استفاده و امکانات بیشمار آن همواره مورد استفاده حسابداران قرار میگیرد. حسابداران عمدتاٌ اطلاعات را در فایل های اکسل آماده سازی کرده و در صورت نیاز این فایل ها به نرم افزارهای حسابداری منتقل و خروجی مورد نظر را دریافت می کنند.  بنابراین اگر قصد دارید در حوزه حسابداری فعالیت یا تحصیل کنید، بدون هیییچ تردیدی نیازمند آموزش اکسل در سطح پیشرفته و حتی ماکرونویسی میباشید.

آموزش اکسل در مدیریت مالی

تجزیه و تحلیل و برنامه ریزی مالی شرکت، تصمیمات مربوط به سرمایه گذاری در دارایی های مختلف و تأمین مالی آن ها، برقراری تعادل میان ریسک و بازدهی پروژه های شرکت و … از جمله وظایف یک مدیر یا کارشناس مالی میباشد. یقیناً انجام هر یک از این وظایف در گرو جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده های مالی شرکت است و لذا نرم افزار اکسل از اصلی ترین ابزارهای یک مدیر یا کارشناس مالی برای این هدف محسوب میشود. صد در صد آموزش اکسل در سطح پیشرفته برای یک مدیر مالی جزو واجبات است و برای هرگونه برنامه ریزی مالی و همچنین مدیریت کارشناسان حوزه مالی، نیازمند تسلط کامل بر نرم افزار اکسل است.

اکسل برای کارمندان بانک

در این مورد نیاز به توضیح نیست. اینکه یک کارمند بانک (چه در شعبات و چه در بخش های اداری) به شدت با داده ها سر و کار دارند پرواضح است. همچنین در آزمون های استخدامی بانک ها نیز بخشی از سوالات مربوط به مهارت های ICDL میباشد. برای مثال سؤال زیر مربوط به آزمون استخدامی بانک تجارت (سال 1400) میباشد:

شکل زیر بخشی از یک کاربرگ را در نرم افزار EXCEL 2016 نشان میدهد:

سوال اکسل در سطح مقدماتی (آزمون استخدامی بانک تجارت)

سوال اکسل در سطح مقدماتی (آزمون استخدامی بانک تجارت)

حاصل سلول D2، کدام است؟

 1. #?Name
 2. Pass
 3. #!Value
 4. Fail

اکسل در برنامه ریزی و کنترل پروژه

یک کارشناس برنامه ریزی و کنترل پروژه یا یک مدیر پروژه موظف به جمع آوری لیست فعالیت های یک پروژه (WBS)، مدت زمان انجام هر فعالیت، تعیین رابطه های پیشنیازی بین فعالیت ها، جمع آوری لیست منابع مورد نیاز پروژه، تسطیح منابع، کنترل انحرافات پروژه در حال اجرا نسبت به برنامه و فعالیت های از این جنس است. در کنار نرم افزارهای برنامه ریزی و کنترل پروژه مانند MS Project و Primavera P6، نرم افزار اکسل نیز جهت مرتب سازی داده ها، ایجاد داشبورد مدیریت پروژه، رسم نمودارهای مرتبط مانند S-curve مورد نیاز میباشد. بنابراین آموزش اکسل از پایه تا پیشرفته برای کارشناسان برنامه ریزی و کنترل پروژه و همچنین مدیران پروژه امری ضروری است.

اکسل در مدیریت منابع انسانی

استخدام پرسنل و هماهنگی مصاحبه های کاری و جمع آوری مستندات و منابع برای استخدام کارمندان، ایجاد یک پایگاه داده قابل جستجو از کارمندان شرکت شامل تمامی اطلاعات آنان از جمله وظایف کارشناسان بخش منابع انسانی هر شرکت است. نرم افزار اکسل ابزاری قدرتمند برای ایجاد این پایگاه داده و تجزیه و تحلیل آن میباشد. از معروفترین داشبوردهای مدیریتی که با استفاده از نرم افزار اکسل ساخته میشود، داشبورد مدیریت منابع انسانی است و برای ایجاد آن، کارشناسان این حوزه نیازمند آموزش فرمول نویسی مقدماتی تا پیشرفته در اکسل، آشنایی کامل با تابع های اکسل و حتی ماکرونویسی میباشند.

نمونه یک داشبورد مدیریت منابع انسانی در اکسل

نمونه یک داشبورد مدیریت منابع انسانی در اکسل

آموزش اکسل برای کارهای اداری

علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، کارمندان بخش های مختلف اداری در شرکت ها و سازمان های مختلف برای برای ساخت جداول، انجام محاسبات و ارائه گزارشات، نیازمند استفاده از نرم افزار فوق العاده اکسل هستند. برای مثال بخش تدارکات برای مرتب کردن و ساماندهی به مخارج تنخواه شرکت، میتواند از اکسل استفاده کند. بخش حراست برای ثبت ورود و خروج افراد، جدول منظمی ایجاد کرده و از این پس ورود و خروج ها را به صورت سیستمی ثبت کند. بخش آموزش لیست دوره های سازمان، دانشجوها و اساتید را به صورت یک پایگاه داده در اکسل ایجاد کند و اثربخشی دوره ها را مورد ارزیابی قرار دهد. این نمونه ها تنها تعداد انگشت شماری از کاربردهای اکسل است و شما پس از آموزش اکسل میتوانید بسته به نیازتان از آن استفاده کنید.

موارد بالا تنها بخشی از کاربردهای اکسل در حوزه های کاری مختلف بود تا شما عزیزان با ماهیت نرم افزار اکسل در این حوزه ها آشنا شوید. قطعاً محدوده کاربرد اکسل بسیار گسترده بود و هر فردی در دنیای کسب و کار نیازمند آموزش اکسل میباشد.

آیا میشود با یادگیری نرم افزار اکسل به صورت فریلنسری کار کرد؟

اکثر افراد فکر میکنند با تسلط بر نرم افزار اکسل فقط میتوانند به صورت کارمندی برای شرکت ها کار کنند؛ دلیل این تفکر هم اهمیت اکسل در تمامی شرکت ها و سازمان ها است. همانطور که گفتیم در تمامی مصاحبه های استخدامی در هر حوزه کاری سوالات اکسلی جزء جدایی ناپذیر این مصاحبه هاست. اما در حقیقت اکسل فقط مختص کار کارمندی نیست. بسیار از افراد خبره در حوزه اکسل به صورت فریلنسری کار میکنند و درآمد خوبی دارند. البته این مورد را فراموش نکنید که برای کار فریلسنری در حوزه نرم افزار اکسل باید در سطح پیشرفته به ابزارها و توابع اکسل مسلط باشید و همچنین برای توسعه این نرم افزار و ایجاد دستورات و توابع اختصاصی باید ماکرونویسی در اکسل را نیز به خوبی یاد بگیرید.

ممکن است افرادی با یادگیری اکسل در سطح متوسط نیز از فریلنسری در حوزه اکسل درآمد کسب کنند اما در هر ماه تعداد پروژه های محدودی را میگیرند.

داشبوردهای مدیریتی از جمله پروژه های فریلنسری اکسل

ساخت داشبوردهای مدیریتی در اکسل از جمله پروژه هایی است که بسیاری از شرکت ها درخواست انجام آن را دارند و اگر سری به سایت های فریلنسری مانند پونیشا بزنید، میبینید که کارفرمایان پروژه های خود را در این سایت ها قرار داده اند و شما نیز میتوانید با قبول این پروژه ها کسب درآمد کنید. این پروژه ها متفاوت هستند و بسته به زمانی که برای انجام آن ها نیاز است، مبالغ مختلفی از سوی فریلنسرها پیشنهاد میشود.

قطعاً این جمله را به وفور شنیده اید؛ “با خرج و مخارج امروز باید درآمد دلاری داشته باشیم”. بله سایت های فریلنسری خارجی مانند Freelancer.com وجود دارند که سیستم کاری آن ها نیز به همین صورت است. کارفرمایان پروژه های خود در این سایت ها قرار میدهند و فریلسنرها با بارگزاری رزومه در سایت و ارسال پیشنهاد قیمت میتوانند اقدام به انجام پروژه ها و اخذ دستمزد دلاری کنند. البته این مورد را هم فراموش نکنید که به دلیل وجود تحریم ها، ایجاد حساب کاربری و معرفی حساب بانکی خارجی با مشکلاتی مواجه است اما شدنی است.

آیا میشود با اکسل به صورت فریلنسری کار کرد و پروژه گرفت؟

آیا میشود با اکسل به صورت فریلنسری کار کرد و پروژه گرفت؟

سخن پایانی

اگر در زمینه اکسل مقدماتی مطلبی را مد نظر دارید که فکر می‌کنید جای آن در این محتوا خالیست حتماً با ما در میان بگذارید و تا این مطلب برای علاقه‌مندان دنیای اکسل در این دوره قرار دهیم.

کاملترین دوره آموزش اکسل مقدماتی به صورت رایگان و ویدیویی

تیم پویش پایدار به شما تبریک عرض میکند. این دوره آموزشی ویدیویی اکسل مقدماتی از کامل ترین دوره های ایران است. با مشاهده این دوره رایگان، شما از صفر تا صد با نرم افزار اکسل در سطح مقدماتی آشنا می شوید. تمام سعی ما بر این بوده که به نحوی تدریس کنیم تا همه افراد با هر سن، سطح تحصیلات و هر رشته تحصیلی بتوانند اکسل را یاد بگیرند.

این دوره همواره به روزرسانی خواهد شد و مطالب جدیدتر اکسل در سطح مقدماتی در همین صفحه قرار می گیرد.

پس از مشاهده ویدیوهای این دوره و یادگیری اکسل مقدماتی، شما می توانید به مرحله پیشرفته اکسل گام بردارید و با استفاده از پکیج اکسل پیشرفته تبدیل به یک کاربر حرفه ای اکسل شوید.

آموزش اکسل انتها ندارد!

بسیاری از دانشجویان ما در ابتدای دوره های آموزش اکسل سوال می کنند که یادگیری اکسل چه مدت زمانبر است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که اکسل را مانند یک دریای بیکران ببینید. هیچکس نمی تواند ادعا کند که 100% به این نرم افزار مسلط است. هرکس بسته به نیاز خود با امکانات مشخصی از آن سر و کار دارد. اما اگر این سوال را بپرسید که چقدر زمان میبرد تا به یک کاربر حرفه ای اکسل تبدیل شویم، پرسش صحیحی است. طبق تجربه اگر به طور مستمر به آموزش اکسل بپردازید حدود 4 تا 6 ماه زمان میبرد تا کاربر حرفه ای اکسل شوید.

کاربر حرفه ای اکسل چه ویژگی هایی دارد؟

یک کاربر حرفه ای اکسل باید مسلط به موارد زیر باشد و در آموزش اکسل این مسیر را طی کند:

 1. آشنایی با ابزارهای مختلف اکسل مانند data validation، filter، sort، conditional formatting، pivot table و …
 2. آشنایی با حداقل 250 تابع مهم اکسل و توانایی فرمول نویسی ترکیبی در اکسل با استفاده از این توابع
 3. توانایی حل مسأله و فرمول نویسی مسائل مختلف در اکسل
 4. توانایی داشبوردسازی در اکسل
 5. تسلط به ماکرونویسی در اکسل

اوووپس! نمی توانیم فرم شما را بیابیم.

6 دیدگاه

 1. با درود حضور شما صادقانه بگویم اقای مهندس فتحی بسیار من از نوع اموزش بیشمار ی که در فضای مجازی است در هر ضمینه ای کلافه میشدم و اگر میشد به همه این عزیزان توصیه میکردم در این که نفس کارشان نیکوست شکی ندارم همین که به معلومات دیگران میافزایند جای تشکر دارد اما قبل از این کار قدری به کلاس نحوه بیان و ادبیات و نیز تدریس بروند باورتان نمیشود برای درک یک مطلب چند ویدیو را میبینم که درکش کنم بمتاند که من نسل سابق هستم و زیاد با تکنولوزی اشنا نیستم سخن کوتاه کنم یک مطلب را از شما ظبط گردم بسیار شیوا کامل قابل درک و به بیان ساده برای من نو اموز یک بار کافی بود نهایت تشکر را دارم فصاحت و گستردگی و کمال اشراف را به موضوع دارید و نیز به فارسی ساده و ادبیات کانلا قابل درک مسلط هستید سپاس گذارم و من 50 ساله برای اولین بار برای کسی پیام میدهم شما بی نظیرید

  • سلام و عرض ادب خدمت شما همراه گرامی
   باعث افتخار و سربلندی ما هست که مطالب آموزشی سایت مورد رضایت شما قرار گرفته است.
   سپاس بیکران

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه